Home
Znak akceptacji PTS
Dentosept

Dentosept

Płyn Dentosept stosuje się w zapaleniu dziąseł i jamy ustnej
(w tym w zapaleniu języka), powierzchniowym zapaleniu przyzębia, a także w skłonności do krwawienia z dziąseł
i pomocniczo w parodontozie jako środek ściągający.

Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i odkażająco.

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta.

Ulotka dla pacjenta

Lek jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Aby jednak uzyskać dobry efekt leczenia, należy stosować lek Dentosept® ostrożnie i zgodnie z informacją zawartą w ulotce.

Dentosept® płyn do stosowania w jamie ustnej

Skład: 100 ml produktu zawiera 100 ml Extractum compositum fluidum (0,65:1) ex: Matricariae flore, Quercus cortice, Salviae folio, Arnica herba, Calami rhizomate, Menthae piperitae herba, Thymi herba (2/2/2/1/1/1/1). Ekstrahent: etanol 70% (v/v). Zawartość etanolu 60-70% (v/v).

Podmiot odpowiedzialny: Phytopharm Klęka SA, Klęka 1, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Dentosept® i w jakim celu się go stosuje
  2. Zanim zastosuje się lek Dentosept®
  3. Jak stosować lek Dentosept®
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Przechowywanie leku Dentosept®
  6. Inne konieczne informacje dotyczące leku Dentosept®

1. Co to jest lek Dentosept® i w jakim celu się go stosuje

W skład leku Dentosept® wchodzi wyciąg etanolowy złożony z koszyczka rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku. Lek stosowany jest tradycyjnie jako środek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i odkażającym. Produkt przeznaczony do stosowania tradycyjnego w wymienionych wskazaniach a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Lek tradycyjnie stosowany w:


2. Zanim zastosuje się lek Dentosept

Nie należy stosować leku Dentosept® u osób z nadwrażliwością na arnikę, rumianek lub inne rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae).

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Dentosept®, ponieważ dawka jednorazowa leku (10 ml) zawiera około 5,67 g etanolu. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Zawartość etanolu w leku należy wziąć pod uwagę stosując u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci.

Stosowanie leku Dentosept® u dzieci
Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania u dzieci. Ze względu na zawartość etanolu nie należy stosować leku u dzieci poniżej 6 roku życia. Stosowanie u dzieci starszych skonsultować z lekarzem.

Ciąża i karmienie piersią
Z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania. Decyzję o użyciu leku może podjąć lekarz.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie jest znany wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn będących w ruchu. Bezpośrednio po zastosowaniu Dentoseptu alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu leku. Należy zachować co najmniej półgodzinną przerwę.

Stosowanie innych leków Interakcje z innymi lekami nie są znane. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.


3. Jak stosować lek Dentosept®

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, płukać 15% roztworem wodnym preparatu (około 10 ml preparatu rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody). Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po kilku dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Dentosept® jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku zażycia znacznie większej dawki leku Dentosept®:
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Dentosept®.

W przypadku pominięcia dawki leku Dentosept® należy kontynuować zalecane dawkowanie.


4. Możliwe działania niepożądane

Dotychczas nie są znane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.


5. Przechowywanie leku

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Nie należy stosować leku Dentosept® po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.


6. Inne informacje

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego.

Phytopharm Klęka SA
Klęka 1
63-040 Nowe Miasto nad Wartą
Polska

Data ostatniej weryfikacji ulotki: 18.08.2011r.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.