Home
Znak akceptacji PTS
Dentosept A

Dentosept A

Płyn Dentosept A stosuje się w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, aftach, odleżynach w jamie ustnej (po protezach zębowych) oraz pomocniczo w parodontozie.

Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i odkażająco.
Wykazuje działanie znieczulające.

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta.

Ulotka dla pacjenta

Lek jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Aby jednak uzyskać dobry efekt leczenia, należy stosować lek Dentosept A® ostrożnie i zgodnie z informacją zawartą w ulotce.

Dentosept A® płyn do stosowania w jamie ustnej 25g

Skład: 100 g produktu zawiera: wyciąg płynny złożony (0,65:1) z: koszyczka rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku (2/2/2/1/1/1/1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V) – 50,0 g, benzokaina – 2,0 g. Zawartość etanolu: 35 – 45% (v/v).

Podmiot odpowiedzialny: Phytopharm Klęka SA, Klęka 1, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Dentosept A® i w jakim celu się go stosuje
  2. Zanim zastosuje się lek Dentosept A®
  3. Jak stosować lek Dentosept A®
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Przechowywanie leku Dentosept A®
  6. Inne konieczne informacje dotyczące leku Dentosept A®

1. Co to jest lek Dentosept A® i w jakim celu się go stosuje

W skład leku Dentosept A® wchodzi wyciąg etanolowy złożony z koszyczka rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku oraz benzokaina. Lek stosowany jest tradycyjnie jako środek o działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i odkażającym. Produkt przeznaczony do stosowania tradycyjnego w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Wskazania do stosowania:
Lek tradycyjnie stosowany w:


2. Zanim zastosuje się lek Dentosept A®

Nie należy stosować leku Dentosept A® u osób z nadwrażliwością na benzokainę, arnikę, rumianek lub inne rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae).

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Dentosept A®, ponieważ dawka jednorazowa leku (1 ml) zawiera około 0,4 g etanolu. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Zawartość etanolu w leku należy wziąć pod uwagę stosując preparat u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci.

Stosowanie leku Dentosept® u dzieci
Ze względu na zawartość benzokainy i etanolu nie należy stosować leku u dzieci poniżej 12. roku życia, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Ciąża i karmienie piersią
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosowania. Decyzję o użyciu leku może podjąć lekarz.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie jest znany wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn będących w ruchu. Bezpośrednio po zastosowaniu Dentosept A® alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu leku. Należy zachować co najmniej półgodzinną przerwę.

Stosowanie innych leków Interakcje z innymi lekami nie są znane. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.


3. Jak stosować lek Dentosept A®

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, smarować miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej za pomocą patyczka higienicznego do 3 razy dziennie. Bezpośrednio po zastosowaniu leku nie płukać jamy ustnej.

Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują w ciągu kilku dni należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Dentosept A® jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku zażycia znacznie większej dawki leku Dentosept A®
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Dentospet A®.

W przypadku pominięcia dawki leku Dentosept A® należy kontynuować zalecane dawkowanie.


4. Możliwe działania niepożądane

Przebarwienia zębów i śluzówki jamy ustnej przemijające po umyciu zębów. Przemijające jest również krótkotrwałe pieczenie błony śluzowej występujące bezpośrednio po zastosowaniu leku. Reakcje nadwrażliwości u osób uczulonych na benzokainę, methemoglobinemia.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.


5. Przechowywanie leku

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.

Nie należy stosować leku Dentosept A® po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.


6. Inne informacje

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego.

Phytopharm Klęka SA
Klęka 1
63-040 Nowe Miasto nad Wartą
Polska

Data ostatniej weryfikacji ulotki: 18.08.2011r.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.